Ma30 boritoSzemélyes történeteink – A Menhely Alapítvány első 30 éve címmel jelent meg interjúkötetünk, amely az 1989-es kezdetektől napjainkig mutatja be alapítványunkat.

Göncz Kinga előszavából:

Ez a kötet azzal a szándékkal jött létre, hogy visszatekintsen és reflektáljon a Menhely Alapítvány elmúlt harminc évére. A sok apró részletből, személyes mozaikból azonban egy ezen messze túlmutató, hallatlanul izgalmas kép rajzolódik ki: nemcsak a Menhely, hanem a hazai civil szektor, a hajléktalanellátás és szociálpolitika születésének, fejlődésének, harcainak – tágabb értelemben a rendszerváltás utáni Magyarország gazdasági-társadalmi változásainak és azok szociális vetületének – a története.

Az interjúk olvasása feleleveníti azokat az éveket, amelyek sokak számára a maradék biztonság megszűnéséről, a teljes talajvesztésről szóltak, míg másoknak az újonnan megszerzett szabadságot, a megnyíló lehetőségeket jelentették.

A rendszerváltás környékén többé-kevésbé mindenkinek felborult az addig kiszámított – és behatárolt – keretek között zajló élete. Mindannyian nap mint nap új helyzetekkel szembesültünk, amelyeknek a megoldásához sem ismereteink, sem előzetes tapasztalatunk nem volt, viszont megoldásért kiáltottak.

Ilyen volt az addig csak rejtetten meglévő hajléktalanság láthatóvá válása is, amelynek a hátterében részben régi, megoldatlan társadalmi problémák, részben a gazdaság összeomlása állt.

Szereplők kerestettek, akik elég bátrak ahhoz, hogy járatlan terepre merészkedjenek, a problémák megoldásában – járt utak híján – emberségükre, kreativitásukra, személyes kezdeményezésükre támaszkodjanak, majd megteremtsék a társadalmi szolidaritás intézményi hátterét is.

A Menhely Alapítvány története ennek a korszaknak és az azóta eltelt éveknek a története egy hajléktalanokat segítő civil szervezet sajátos nézőpontjából.

A kötet letölthető itt:
  Személyes történeteink - A Menhely Alapítvány első 30 éve