Média
A hajléktalan embereket segítő, országos régiókban hívást fogadó diszpécser szolgálatok elérhetőségeit adjuk közre - frissítve 2024 telére.
Egyes időszakokban a megnövekedett hívásszámok okán türelmet és kitartást kérünk a telefonálóktól, előfordulhat hosszabban foglalt vonal jelzés.
Segíteni tudnak az utcai gondozó szolgálatok, ha:
- szolgálati idejük tart (extrém hidegben ez az időszak az igények arányában nő),
- a bejelentés az adott időben történik, és nem órákkal/napokkal később,
- pontos helymeghatározást kapnak,
- konkrétumok hangzanak el (előzetesen tájékozódott a bejelentő a helyzetről: mi a probléma, van-e szigetelés az illető alatt stb.).
Milyen esetekben hívja a Diszpécser Szolgálatot?
Segítségét nagyon köszönjük!
Közlemény
A Menhely Alapítvány folytatja “Úton” önálló lakhatást segítő programját, amely a következő közel másfél év alatt 22 budapesti háztartásnak nyújt támogatást háztartásoknak a hajléktalanságból kivezető úton vagy lakásuk megtartásában. A program keretében Erzsébetvárosban két önkormányzati lakás is várja, hogy újra otthonává váljon rászoruló családoknak, pároknak vagy egyéneknek.
A Menhely Alapítvány nagy örömmel jelenti be, hogy folytatja “Úton” programját, amely egyedülálló támogatási lehetőséget kínál most több mint húsz budapesti háztartás számára. A program célja, hogy az érintett egyének, családok és párok esélyt kapjanak a biztos lakhatásra, segítve őket a hajléktalanságból való kilábalásban vagy otthonuk megtartásában. A résztvevők 2024. július 1-jétől jelentkezhetnek a programra, mely 2026. március 31-ig tart.
A Menhely Alapítvány évtizedes szakmai tapasztalattal dolgozó szociális munkásai egyéni igényekre szabott mentorálással állnak a programhoz segítségért fordulók rendelkezésére. Az álláskereséstől az adósságkezelésen át, a készségfejlesztésig minden szükséges támogatást megadnak, hogy a programban részt vevők új életet kezdhessenek. Erzsébetváros jóvoltából két önkormányzati lakás is várja új lakóit, ahol a szükséges felújítások után egy-egy háztartás találhat majd otthonra.
A projekt célja nemcsak a hajléktalanság csökkentése, hanem a megelőzés is: azon személyek támogatása, akik korábban már megtapasztalták a hajléktalanságot és önálló lakhatási helyzetük ismét veszélybe került. „Ezek az emberek rengeteget tesznek azért, hogy ne legyenek hajléktalanok, és az akaraterejük engem is inspirál” – mondta Fialla Marianna, a Menhely Alapítvány munkatársa, a program szakmai vezetője.
A program Budapest Főváros Önkormányzatának támogatásával és a Fővárosi Szociális Közalapítvány (FSZKA) segítségével valósul meg. A pályázati program témája: a lakhatási válsághelyzet kezelése. A nyertes pályázat címe: "Úton önálló lakhatást segítő program". A kétéves támogatás összege: 37 083 603 Ft. A projekttel kapcsolatos bővebb információk a www.menhely.hu oldalon érhetők el.
További információ kérhető:
Fialla Marianna: * telefon: +36205028440
A Menhely Alapítvány sajtóközleménye, 2024. október 1.
Az új Fővárosi Közgyűlés megalakulásával párhuzamosan 2024. október 3. és október 11. között Budapesten sor kerül a hajléktalan emberek élethelyzetének átfogó felmérésére.
Részletes kérdőíves adatfelvételre kerül sor a budapesti hajléktalanszállásokon, a családok átmeneti otthonaiban lakók, a hajléktalanok nappali melegedőit igénybe vevők, valamint a közterületeken éjszakázók körében a „Február Harmadika Munkacsoport” (Menhely Alapítvány) évenkénti adatfelvételeinek tapasztalatait felhasználva. Ennek során felmérik az ilyen helyzetben élő emberek demográfiai és egészségi helyzete mellett azt is, hogy hogyan látják az érintettek a jelenlegi helyzetük megváltozásának a lehetőségeit, s mit tudnak ők és szociális segítőik tenni a változás érdekében.
A kérdőíves adatfelvétel mellett – a korábbi, 2005-ben és 2008-ban lebonyolított „hajléktalan népszámláláshoz” hasonlóan – önkéntesek közreműködésével sor kerül a közterületeken éjszakázó emberek regisztrációjára is. Ebben az évben Budapest belső kerületeiben, jövőre a külső kerületekben próbálják megállapítani, ténylegesen hányan alszanak fedél nélkül éjszakánként a fővárosban.
A kutatás a Városkutatás Kft., a Menhely Alapítvány, a Budapesti Módszertani Szociális Központ (BMSZKI), a Fővárosi Önkormányzat és a budapesti hajléktalanellátó szervezetek összefogásával, az Európai Unió finanszírozásával valósul meg. Idén az Unió tíz országának 15 városa vesz részt ebben a nemzetközi kutatásban, melynek célja, hogy mind az Európai Unió, mind az egyes tagországok, önkormányzatok az eddigieknél hatékonyabb lépéseket tegyenek a tömeges hajléktalanság felszámolása érdekében, ehhez megbízható adatokkal alátámasztott döntések születhessenek, az egyes intézkedések hatásai mérhetőek legyenek.
Dr. Győri Péter
Menhely Alapítvány
Kuratórium elnök
Gyerekkori – időskori – egzisztenciális krízisek
Hajléktalanhelyzet 2023/2024 fordulóján
Gyorsjelentés a Február Harmadika Munkacsoport éves adatfelvételéről
a Menhely Alapítvány sajtóközleménye
Idén februárban 26. alkalommal került sor a Menhely Alapítvány éves hajléktalanügyi adatfelvételére. Idén semmilyen támogatásban nem részesült a kutatás, a résztvevő szociális segítők még szimbolikus tiszteletdíjban sem részesülhettek. Így is 45 település összesen 4904 - elsősorban hajléktalan szállásokon élő, részben közterületen alvó – hajléktalan embertől érkeztek be értékelhető válaszok. A Február Harmadika Munkacsoport azt tervezi, hogy idén októberben Európai Uniós forrásból újabb, a februárinál nagyobb léptékű adatfelvételt hajt végre a hajléktalan helyzetű emberek körében.
Az idei adatfelvétel is megerősítette, hogy a hajléktalan emberek között egyre több az idős, beteg, munkaképtelen ember. Ma már tíz hajléktalan ember közül négy elmúlt 60 éves, és minden tizedik 70 évesnél is idősebb. Egy részük a hajléktalanságban öregedett meg, azonban többségük már ilyen idősen, vagy néhány évvel ezelőtt vált hajléktalanná. Vagyis az egyik első feladat – messze nem csak a hajléktalanellátás keretében – a méltó időskor biztosítása az egyre idősebb, beteg, munkaképtelen otthontalan emberek számára.
A válaszadók közül csupán minden tizedik ember volt 40 évesnél fiatalabb. A kutatás azt mutatja, hogy közülük közel minden második ember állami gondozásból, nagykorúvá válásakor lett hajléktalan (az összes válaszadó 20%-a volt életében állami gondozott). A valaha volt állami gondozott hajléktalanok körében rendkívül magas a legfeljebb nyolc általánossal rendelkezők (61%) és a romák (43%) aránya. A volt állami gondozott fiatalok számára ténylegesen hatékony, célzott képzési és lakhatási, életkezdési programra lenne szükség, annak érdekében, hogy ne váljanak hajléktalanokká.
Végül: A hajléktalan emberek 60%-ának, a hajléktalan nők közel 80%-ának van gyereke! A hajléktalan nők 34%-ának három vagy több gyereke van! Számukra komplex családtámogatási szolgáltatásokra lenne szükség, hajléktalanságuk megszüntetése, családi kapcsolataik helyreállítása érdekében.
2023/2024 telén a válaszadó hajléktalan emberek átlagosan havi 69.000 forintból éltek.
Azok számára, akik pusztán jövedelmi helyzetük miatt kénytelen igénybe venni a hajléktalanellátás szolgáltatásait, hosszú távú, kiszámítható lakásfenntartási támogatási rendszerre lenne szükségük.
A Február Harmadika Munkacsoport nevében:
Győri Péter dr. (C.Sc.)
Menhely Alapítvány
kuratórium elnök
Sajtóközlemény: „Gyerekkori – időskori – egzisztenciális krízisek” - hajléktalanhelyzet 2023/2024 fordulóján
Gyorsjelentés a hajléktalan emberek 2024. február 3-ai kérdőíves adatfelvételéről
A hajléktalan embereket segítő, országos régiókban hívást fogadó diszpécser szolgálatok elérhetőségeit adjuk közre - frissítve 2023/24 telére.
Egyes időszakokban a megnövekedett hívásszámok okán türelmet és kitartást kérünk a telefonálóktól, előfordulhat hosszabban foglalt vonal jelzés.
Segíteni tudnak az utcai gondozó szolgálatok, ha:
- szolgálati idejük tart (extrém hidegben ez az időszak az igények arányában nő),
- a bejelentés az adott időben történik, és nem órákkal/napokkal később,
- pontos helymeghatározást kapnak,
- konkrétumok hangzanak el (előzetesen tájékozódott a bejelentő a helyzetről: mi a probléma, van-e szigetelés az illető alatt stb.).
Milyen esetekben hívja a Diszpécser Szolgálatot?
Segítségét nagyon köszönjük!
Kiszorítottak magukra hagyva
Hajléktalanhelyzet 2022/2023 fordulóján
Gyorsjelentés a Február Harmadika Munkacsoport éves adatfelvételéről
a Menhely Alapítvány sajtóközleménye
Idén immár 25. alkalommal került sor a Menhely Alapítvány és az ország hajléktalanellátó szervezeteinek közös, éves adatfelvételére. Az idei felmérésben az ország 64 városának hajléktalanellátói vettek részt. A felmérés első eredményei riasztó képet festenek: a válaszadók megélhetése ellehetetlenült, egyúttal a segítő szervezetek helyzete is megrendült.
A 2023. február 3-i héten lebonyolított kutatás kérdéseire összesen 7268 hajléktalan ember adott értékelhető válaszokat. Közülük 1530 ember közterületen lakott (a felkeresett és önként válaszoló közterületen élők száma Budapesten 431 fő, a vidéki városokban 1099 fő volt. Egyes nagyobb városokban: Pécset 290 fő, Miskolcon 93 fő, Kaposváron 80 fő, Székesfehérváron 56 fő, Szegeden 54 fő, Zalaegerszegen 53 fő, Kecskeméten 53 fő, Debrecenben 51 fő volt). A fizetős, vagy ingyenes hajléktalan szállásokon összesen 5738 ember vett részt az adatfelvételben (2042 Budapesten, 3696 vidéki városokban). Budapesten a közterületen válaszolók száma megegyezik az egy évvel korábbival, a szállásokon válaszolók száma csökkent, a vidéki városokban a közterületen válaszolók száma csökkent, a szállásokon válaszolók száma azonban növekedett a korábbihoz képest. A részvétel most is önkéntes volt, ezért ezek adatok csupán tájékoztató jellegűek. Az azonban biztos, hogy 2023. február elején is legalább 1530 ember aludt fedél nélkül, közterületen az országban.
A 2023. évi országos hajléktalan adatfelvétel legdrámaibb üzenete a tömeges és tényleges éhezés, vagy az éhezéstől való félelem és a jövőkép leépülése. A válaszadók többsége (57%-a), a 60 év alattiak 2/3-a kevesebb, mint havi 30 000 forintból vegetál. Sem az általuk megkeresett munkajövedelmek, sem a különböző pénzbeli támogatások nem tartanak lépést az inflációval, az alapvető élelmiszerek árának a növekedésével. Jövedelmük, 2015 óta, az átlagos nettó jövedelem 30%-áról mára annak 15%-ára zsugorodott. A segítő szolgálatoktól leginkább azt várják, hogy fedelet és némi, legalább napi egyszeri meleg ételt nyújtsanak számukra.
Félnek az éhezéstől, és attól, hogy nem tudnak hozzájutni a számukra szükséges gyógyszerekhez, valamint, hogy a jövőben csak kevesebb segítséghez juthatnak (összesen 52%). Egyúttal egyre kevesebben bíznak abban, hogy hajléktalanságuk egyszer majd megoldódik, valaha is önálló lakásban lakhatnak majd.
Eközben magukat a segítő szervezeteket is sújtja a rezsiválság. A hajléktalan embereket befogadó szállások, segítő szervezetek eddig semmiféle állami kompenzációban nem részesültek (kivéve az amúgy is közel dupla központi támogatásból gazdálkodó egyházi szervezeteket). Ezért kénytelenek még eddigi szolgáltatásaikat is szűkíteni, vagy végső esetben megszüntetni.
Tartalékok híján és a szűkülő segítség mellett több ezer hajléktalan ember élethelyzete kritikusra fordult 2022-2023 fordulóján. Minden eddiginél nagyobb szükség van a társadalom támogatására.
A Február Harmadika Munkacsoport nevében:
Győri Péter dr. (C.Sc.)
Menhely Alapítvány
kuratórium elnök
Sajtóközlemény: „Gyerekkori – időskori – egzisztenciális krízisek” - hajléktalanhelyzet 2023/2024 fordulóján
Gyorsjelentés a hajléktalan emberek 2024. február 3-ai kérdőíves adatfelvételéről
A „vörös kód”
A szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. tv. 65/E. § (3) meghatározott vörös kód egy speciális figyelmeztetés, mely kritikus időjárási körülmények esetén a szociális ellátórendszert figyelmezteti arra, hogy a segítő tevékenység elsődleges feladata ilyenkor az élet védelme. A szociálpolitikáért felelős miniszter a -10°C vagy annál alacsonyabb hőmérséklet, tartósan 27°C feletti napi középhőmérséklet vagy egyéb időjárási körülmények, a meteorológiai szolgálat második szintű veszélyjelzése esetén a regionális diszpécserközpontokon keresztül vörös kód figyelmeztetést ad ki. A vörös kód ideje alatt a bentlakásos intézmények - a diszpécserközpont előzetes jelzése alapján az intézménybe érkező hajléktalan személynek élete és testi épsége megóvásához szükséges mértékben a pihenés, télen a melegedés lehetőségét biztosítják.
A „vörös riasztás”
A Közép-magyarországi Régióban - a „Vörös Kód” minisztérium általi kiadása esetén különösen, de nem kizárólagosan akkor – a Regionális Diszpécser Szolgálat által kiadott jelzés, melynek meghatározott időtartama alatt, az erről külön együttműködési megállapodást kötő hajléktalanellátó intézmények minden hozzájuk érkező személyt befogadnak, nem küldenek el rászorulót.
A Regionális Diszpécser Szolgálat az együttműködési megállapodást aláíró szervezetek által működtetett úgynevezett „éjszakai túlélési pontokat”, a befogadó intézmények listáját a közösségi médiában nyilvánosságra hozza.
A Közép-magyarországi régióban „Vörös Kód” - és ezzel megegyező időben a „Vörös Riasztás” is - 2023. február 7. (kedd) 20:00 órától 2023. február 9. (csütörtök) 08:00 óráig tart.
Kérünk mindenkit, hogy nyitott szemmel járjon az utcán, ha segítségre szoruló embert lát és lehetősége van rá, az éjszakai túlélési pontokról tájékoztassa őt! Ha egyéb segítség is szükséges lehet, akkor hívja a Közép-magyarországi Regionális Diszpécser Szolgálatot a +36 1 3384186-os telefonszámon.
Az éjszakai túlélési pontok listája letölthető (pdf formában itt - kattintással)