Zenével a Hajléktalanokért Projekt (nem is annyira) rövid története

A Menhely Alapítvány munkatársai 2005. október 31 – én szervezték az első, a projektben szereplő eseményt. A Fedél Nélkül munkatársa ekkor vetette fel, hogy szívesen megmozgatja reggae zenei kapcsolatait, és lehetne szervezni egy jótékonysági ruhagyűjtő bulit Budapest egyik kiemelt szórakozóhelyén. Az ötletet tett követte és így valósult meg 2005.10.31 – én az „Adj Esélyt a Reggae-vel – Jótékonysági Reggae Soundsystem...

Tovább a facebookra!

Zenével a Hajléktalanokért Projekt (nem is annyira) rövid története

A Menhely Alapítvány munkatársai 2005. október 31 – én szervezték az első, a projektben szereplő eseményt. A Fedél Nélkül munkatársa ekkor vetette fel, hogy szívesen megmozgatja reggae zenei kapcsolatait, és lehetne szervezni egy jótékonysági ruhagyűjtő bulit Budapest egyik kiemelt szórakozóhelyén. Az ötletet tett követte és így valósult meg 2005.10.31 – én az „Adj Esélyt a Reggae-vel – Jótékonysági Reggae Soundsystem (DJ-k csapata) Party.” Az alapkoncepciója az akciónak (és ehhez később is próbáltuk tartani magunkat) az volt, hogy egy olyan rendezvényt adjunk a szórakozni vágyóknak, amivel egy úttal társadalmi felelősségvállalásukat is erősítjük. Belépő fejében tárgyi adományt (meleg ruha, takaró, hálózsák, tartós élelmiszer) kértünk a bulizóktól. Az első alkalommal a Trafó (ma már Mappa Klub) Bár Tangó megtelt emberekkel és Alapítványunk munkatársai 4 alkalommal fordultak Kürt utcai bázisuk és a szórakozóhely között. Aznap két évre elegendő ruha és tartós élelmiszer adományt hoztak a lelkes reggae zene rajongók. (a buli egyébként egészen hajnali 4-5 óráig tartott). A felajánlott adományt a Fedél Nélkül utcalap terjesztői között osztottuk ki.

Ezután szerettük volna a zene segítségével még inkább megismertetni fiatal tömegekkel ezért egy teljesen rendhagyó programmal pályáztunk a 2006 – os Sziget Fesztivál civil programjára, amit meg is nyertünk. Programunk két részből állt: Egyfelől a Fedél Nélkül stábja kivonult két teljes napra (2006.08.12 – 14), ahol a délutáni órákban önkéntes DJ-ink „húzták a talpalávalót”. Több száz fiatallal sikerült így találkoznunk, és remélhetőleg új információkra tettek szert a hajléktalan emberekről és a Menhely Alapítvány munkájáról is. A program másik felében pedig a Fedél Nélkül 3 otthontalan melléklet – szerkesztőjének akkreditáltunk sajtóbelépőt. Ők a Sziget egész hetén interjúztak, beszélgettek a szórakozókkal.

2007 – ben a Fedél Nélkül utcalap munkatársai és alkotó művészeiből ketten részt vettek a Ten Feet Away International Arts Festival & Exhibition” című rendezvényen. Ez egy a hajléktalanok művészek számára megrendezett nemzetközi találkozó volt. A hivatalos programba pedig felvették az Afro – soul Sound System önkéntes DJ-it is, akik saját költségükön utaztak el a fesztiválra és szórakoztatták a nagyérdeműt.

A következő adománygyűjtő eseményre egészen két évet kellett várnunk, amikor is megint felvetődött egy a 2005 bulihoz hasonló rendezvény ötlete. Ezúttal már a PASO tagja Lipi Brown keresett meg minket az ötlettel. 2007. november 24 – én pedig a DJ-k és a közönség ismét összegyűlt a Cocodrill Klubban (azóta megszűnt), e buli alkalmával is száz zsáknyi ruhát sikerült „összekalapoznunk”.

2008 – ban a Tilos Rádióval, a Cöxpon Café-val összefogva egy egész napot szenteltünk a hajléktalanság témakörének. A Tiloson aznap (2008.12.22 – én) a témába illő beszélgetések zajlottak (sok Menhely Alapítványos, Vagyunk – os interjú), míg a Boráros téren délben a Menhely Alapítvány önkéntesei 100 adag gulyás levest főztek és osztottak szét, majd délután 4 órától a Tilos DJ-k szettjei következtek, a Vagyunk Otthontalan Művészek Egyesületének tagjainak felolvasását színesítve. Estére a buli áttelepült a Cöxpon-ba ahol tovább folytatódott a Vagyunk Otthontalan Művészek Egyesületének felolvasó estje, egy művészeti kiállítással egybekötve. Ezúttal a ruhákat a Cöxponban illetve a Tilos Rádióban gyűjtöttük, az adományok pedig a Menhely Alapítvány Vajdahunyad utcai Nappali Melegedő és Csomagmegőrzőben lettek szétosztva, felhasználva.

Alig pihentünk néhány hónapot és egy újabb buli következett, még hozzá újabb kihívással. Ez alkalommal először élő koncertet szerveztünk közösen a 2 évessé vált Knotty Headz – el. Egy olyan bulira került sor, ahol két nemzetközi szinten is ismert reggae énekest kísért a fiatal magyar reggae együttes. Empress Ayeola és Wayne Lyrics a Knotty Headz –el valamint utánuk az Irie Maffia következett, és számos reggae DJ is fellépett az este. A Gödör Klub szolidan megtelt, ugyan ez úttal kevesebb tárgyi adomány érkezett (belépő is volt a külföldi fellépők tiszteletdíjának kifizetése miatt – ők egyébként a szokásos gázsi feléért vállalták az éneklést ami kb. 100000 Ft-os hozzájárulást jelentett részükről), de a jelentősége azért is fontos volt, mert a buli promoterei (főszervezői) a Menhely Alapítvány azon dolgozói számára, akik 2009 év elején a szélsőséges hideg miatt plussz ügyeletet vállaltak az éjszakára is megnyitott Kürt utcai nappali melegedőben, ingyenes belépőt biztosított, illetve az Alapítvány munkatársai kedvezményes jegyekhez is hozzájuthattak.

A magyar reggae zene meghatározó alakjai ma már maguk ajánlják egy – egy koncertjüket összekötve jótékony céllal. Erre jó példa, hogy 2009. októberében a Pannonia Allstars Ska Orchestra keresett meg minket, hogy az A38 – on szervezett koncertjükre ruhagyűjtést is szerveznének. Az akció során több zsák, jó minőségű meleg ruhát sikerült összegyűjtenünk közösen a zenekarral. Alapítványunkat az eseményen a Vajdahunyad utcai melegedő és csomagmegőrző projektvezetője, gyakornoka és egy önkéntes képviselte, ahol több beszélgetést is folytattak az érdeklődőkkel, illetve még a szociális munka szórakozóhelyeken való alkalmazását is élőben gyakorolhatták.


2009 – ben a zenét még egyszer segítségül hívtuk, mikor is a Menhely Alapítvány csatlakozott Bob Dylan nevéhez köthető jótékonysági programhoz és a Boráros téren tavaly december 22 – én, 150 főre elegendő meleg ételt szolgáltak fel önkénteseink. Önkéntes DJ-ink ezúttal pedig Bob Dylan dalokat játszottak a csípő hidegben.

Az új évben új szerkezeti változásokkal együtt megalakult az úgy nevezett Kreatív Csoport, amely a nem szorosan szakmai munkához kötődő, az Alapítvány társadalmi akcióit szervezi, mint amilyen a Zenéért A Hajléktalanokért Projekt is.

A sorozatot idén elsőként egy óriási buli vezeti be, amelynek címe „Kultúrával a Kirekesztés Ellen – Adománygyűjtő Tánc Ünnep – ÉJ!”, február 13 - án, a Tűzraktérben. Az a fajta parti, amit Bob Marley úgy vezetett be annak idején Londonban koncerteken, hogy "It's a Punky - Reggae Party Tonite...", de még e két stílusnál is többet nyújtanak művész önkénteseink nektek:
A programok kora este 6 – kor indulnak a kiskávézóban, a rövid megnyitó után a Vagyunk Otthontalan Művészek Egyesületének tagjai olvasnak fel saját műveikből, őket pedig egy munkatársunk válogatása követi saját és kortárs alkotásokból. A felolvasást színesíti Tépő Donát, aki nem régiben megjelent „Selyemsikátor” kötetének gyöngyszemeit tárja a hallgatóság elé. Aztán Alapítványunk egykori gyakornoka, jelenlegi önkéntese nem csak a férfi szemeknek kedves hastánccal kápráztat el mindenkit.
Ezen kívül idén nem csak reggae DJ-k, hanem a ska zenétől a reggae-n át, punk zenekarok, és alternatív bandák is tolják a bulin. A biciklit pedig a Messenger Sux futárok tekerik,rajtuk kívül játszik a Skaballeros, Not Yet, Last Minute, Knotty Headz & Morzsa, Snobs. A koncertek a Tornateremben lesznek megtartva és este 8.30 – kor kezdődnek. Belépő ez alkalommal sincs, hanem arra kérünk mindenkit, aki ellátogat, hogy otthon rakja egy zsákba, az általa nem használt (de még jó állapotban lévő) meleg ruhákat, takarókat, hálózsákokat, vegyen konzerveket és hozza el a buliba. Amennyiben ezt elfelejtette volna, akkor dobjon be valamilyen összeget a kiállított perselyekbe és munkatársainktól ajándékot is kaphat.

Természetesen az idén több hasonló rendezvényt is szervezünk, jelenleg éppen részt veszünk a Cöxpon – nal és a Tilossal együtt egy pályázaton, amely kimondottan ilyen rendezvények szervezési és fellépési díjak támogatásához nyújthat segítséget. Ami biztos, hogy áprilisban Alapítványunk tart egy tavaszköszöntő – télbúcsúztató rendezvényt, ahol a zene is szerephez jut majd. A zene mindannyiunk életében, így vagy úgy fontos szerepet tölt be, hallgatjuk, bulizni járunk (vagy koncertre stb.) mi pedig szeretnénk összekötni a szórakozást a társadalmi felelősségvállalással, zenei korlátok nélkül. Eddig igazából a ska és reggae stílusok képviselőivel működtünk együtt, akikre ezután is számítunk, a közeljövőben azonban más zenei stílusokat is szeretnénk célunknak megnyerni.

Tovább a facebookra!