A Fővárosi Szociális Közalapítvány támogatásából valósult meg 2023-24-ben „Teleki tér és Pápa tér között” elnevezésű programunk.
A Budapesten, Józsefvárosban lezajlott kísérleti program célja egy olyan szolgáltatás kidolgozása volt, amely közösségi alapokon nyugszik. A program figyelembe vette a helyi mélyszegénységben élő, a szociális szolgáltatásokat igénybe vevő emberek, valamint a helyi lakosok érdekeit, szempontjait, lehetőségeit, és a kölcsönös megismerés segítségével kínált megoldásokat.
Régtől fogva visszatérő problémát jelent Józsefvárosban, hogy a hajléktalan emberek életviteli nehézségei súrlódásokat, konfliktusokat okoznak a hajléktalan személyek és a környéken élők között. Józsefvárosban ilyen kerületrésznek számít a Népszínház utca, a II. János Pál Pápa tér, illetve a Teleki tér. Közismert, hogy a környéken, a Magdolna negyedben, több hajléktalanellátó intézmény is működik, sokan ezzel hozzák összefüggésbe a jelentkező együttélési nehézségeket, feszültségeket. Programunk szélesebb körű összefogással nyújtott a környéken élőknek, lakóknak hasznos elfoglaltságokat, közösségi, aktivizáló, részvételen alapuló tevékenységeket.
A programot a Menhely Alapítvány együttműködésben valósította meg a Józsefvárosi Önkormányzattal, és a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei által működtetett Alföldi utcai Átmeneti Szálló közreműködésével.
A Program az Önkormányzathoz beérkező lakossági jelzések alapján legproblémásabbnak ítélt kerületrészben – Népszínház utca, II. János Pál pápa tér, Teleki tér - biztosított szolgáltatásokat, az Önkormányzat által felajánlott helyiséget használva háttérintézményként.
Kézműves, alkotó foglalkozásokat tartottunk az Alföldi utcai szálló közösségi termében 11 alkalommal, filmklubot két alkalommal rendeztünk. „Angyali üzenet” elnevezésű programunkat Karácsony előtt, december 17-re hirdettük meg a II. János Pál Pápa téren, közösségi eseményként. Hajléktalan emberekkel és érdeklődő lakosokkal készült papír angyalka díszeken üzeneteket küldhettek az arra járó, helybéliek a békés egymás mellett élés témájában. Cserebere ruhabörzét tartottunk 2024. március 20-án az Auróra közösségi terében, a programon rengetegen vettek részt, sokan hoztak ruhákat és többen keresgéltek is maguknak, gyermekeiknek. Városi sétát 2024 áprilisában szerveztünk, a program a Blaha Lujza téren indult, a résztvevők érdeklődve hallgatták a magyarországi hajléktalanság történetét, mindennapi problémáit.
Sportfoglalkozásokat hat alkalommal tartottunk az Alföldi utcában. Két alkalommal szemétszedési akciót hirdettünk a II. János Pál Pápa téren és a Teleki téren. Tapasztaltuk ezeken az alkalmakon is, és hiszünk benne, hogy mindenki a saját lehetőségeihez mérten képes tenni a fenntartható környezetért. A célcsoporttagok foglalkoztatása szintén nagyon népszerű programelem volt, ezen keresztül 33 főt tudtunk egyszerűsített foglalkoztatás keretében alkalmazni.
A projekt során összesen 126 főt értünk el. Fontosak voltak a bevonás során a hajléktalan személyek, akiknek a száma 65 fő volt. Az elért szakemberek száma 36 fő, míg résztvevő a civil lakosok száma 25 fő volt a projekt során.
Egyik fontos célkitűzésünk volt előmozdítani, erősíteni a társadalmi szolidaritást, és oldani az elszigetelődést és a sztereotípiákat. Közösségi programjaink tették lehetővé, hogy hajléktalan emberek és a lakosok kötetlenül beszélgethessenek, és közös emberi értékek mentén „találkozhassanak” egymással.
A projekt teljes egészében a Fővárosi Szociális Közalapítvány 10 millió forintos támogatásából valósult meg. A projektről közösségi média oldalunkon tudósítottunk folyamatosan.
A projekt eredményei céljaink szerint hosszú távon is fennmaradnak, beépülhetnek a közösség mindennapjaiba.