Aktuális
Álláshirdetés - diszpécser munkatársat keresünk!
Jelentkezni önéletrajzzal és rövid motivációs levéllel itt lehet:
Surányi Ákos *
jelentkezési határidő: 2025. március 14.
Vörös Kód 2025. február 17-21.
A Belügyminisztérium alábbiak szerint a mai napon kiadta a vörös kódot:
„A HungaroMet előrejelzését figyelembe véve 2025. február 17. hétfő és 2025. február 21. péntek között az országban sok helyen -10 °C alá csökken a hőmérséklet az éjszakai órákban.
Az előrejelzést figyelembe véve 2025. február 17. hétfő 20.00 órától 2025. február 21. péntek 08.00 óráig indokolt a vörös kód kiadása országosan.”
A „Vörös kód”
A szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. tv. 65/E. § (3) meghatározott vörös kód egy speciális figyelmeztetés, mely kritikus időjárási körülmények esetén a szociális ellátórendszert figyelmezteti arra, hogy a segítő tevékenység elsődleges feladata ilyenkor az élet védelme. A szociálpolitikáért felelős miniszter a -10°C vagy annál alacsonyabb hőmérséklet, tartósan 27°C feletti napi középhőmérséklet vagy egyéb időjárási körülmények, a meteorológiai szolgálat második szintű veszélyjelzése esetén a regionális diszpécserközpontokon keresztül vörös kód figyelmeztetést ad ki. A vörös kód ideje alatt a bentlakásos intézmények - a diszpécserközpont előzetes jelzése alapján az intézménybe érkező hajléktalan személynek élete és testi épsége megóvásához szükséges mértékben a pihenés, télen a melegedés lehetőségét biztosítják.
A „Vörös riasztás”
A Közép-magyarországi Régióban – a „Vörös Kód” minisztérium általi kiadása esetén különösen, de nem kizárólagosan akkor – a Regionális Diszpécser Szolgálat által kiadott jelzés, melynek meghatározott időtartama alatt, az erről külön együttműködési megállapodást kötő hajléktalanellátó intézmények minden hozzájuk érkező személyt befogadnak, biztosítják a melegedés lehetőségét.
A Regionális Diszpécser Szolgálat az együttműködési megállapodást aláíró szervezetek által működtetett úgynevezett „éjszakai túlélési pontokat”, a befogadó intézmények listáját a közösségi médiában nyilvánosságra hozza.
A Közép-magyarországi régióban „Vörös Kód” - és ezzel megegyező időben a „Vörös Riasztás” is -
2025. február 17. (hétfő) 20:00 órától 2025. február 21. (péntek) 08:00 óráig tart.
Kérünk mindenkit, hogy nyitott szemmel járjon az utcán, ha segítségre szoruló embert lát és lehetősége van rá, az éjszakai túlélési pontokról tájékoztassa őt!
Egyéb segítségkérés esetén hívja a Közép-magyarországi Regionális Diszpécser Szolgálatot a +36 1 3384186-os telefonszámon.
A Vörös Kód protokoll itt található (pdf).
Az éjszakai túlélési pontok listája letölthető itt (pdf formában)
A regionális diszpécser szolgálatok elérhetősége - 2024.
A hajléktalan embereket segítő, országos régiókban hívást fogadó diszpécser szolgálatok elérhetőségeit adjuk közre - frissítve 2024 telére.
Egyes időszakokban a megnövekedett hívásszámok okán türelmet és kitartást kérünk a telefonálóktól, előfordulhat hosszabban foglalt vonal jelzés.
Segíteni tudnak az utcai gondozó szolgálatok, ha:
- szolgálati idejük tart (extrém hidegben ez az időszak az igények arányában nő),
- a bejelentés az adott időben történik, és nem órákkal/napokkal később,
- pontos helymeghatározást kapnak,
- konkrétumok hangzanak el (előzetesen tájékozódott a bejelentő a helyzetről: mi a probléma, van-e szigetelés az illető alatt stb.).
Milyen esetekben hívja a Diszpécser Szolgálatot?
Segítségét nagyon köszönjük!
„Teleki tér és Pápa tér között” - közlemény
A Fővárosi Szociális Közalapítvány támogatásából valósult meg 2023-24-ben „Teleki tér és Pápa tér között” elnevezésű programunk.
A Budapesten, Józsefvárosban lezajlott kísérleti program célja egy olyan szolgáltatás kidolgozása volt, amely közösségi alapokon nyugszik. A program figyelembe vette a helyi mélyszegénységben élő, a szociális szolgáltatásokat igénybe vevő emberek, valamint a helyi lakosok érdekeit, szempontjait, lehetőségeit, és a kölcsönös megismerés segítségével kínált megoldásokat.
Régtől fogva visszatérő problémát jelent Józsefvárosban, hogy a hajléktalan emberek életviteli nehézségei súrlódásokat, konfliktusokat okoznak a hajléktalan személyek és a környéken élők között. Józsefvárosban ilyen kerületrésznek számít a Népszínház utca, a II. János Pál Pápa tér, illetve a Teleki tér. Közismert, hogy a környéken, a Magdolna negyedben, több hajléktalanellátó intézmény is működik, sokan ezzel hozzák összefüggésbe a jelentkező együttélési nehézségeket, feszültségeket. Programunk szélesebb körű összefogással nyújtott a környéken élőknek, lakóknak hasznos elfoglaltságokat, közösségi, aktivizáló, részvételen alapuló tevékenységeket.
A programot a Menhely Alapítvány együttműködésben valósította meg a Józsefvárosi Önkormányzattal, és a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei által működtetett Alföldi utcai Átmeneti Szálló közreműködésével.
A Program az Önkormányzathoz beérkező lakossági jelzések alapján legproblémásabbnak ítélt kerületrészben – Népszínház utca, II. János Pál pápa tér, Teleki tér - biztosított szolgáltatásokat, az Önkormányzat által felajánlott helyiséget használva háttérintézményként.
Kézműves, alkotó foglalkozásokat tartottunk az Alföldi utcai szálló közösségi termében 11 alkalommal, filmklubot két alkalommal rendeztünk. „Angyali üzenet” elnevezésű programunkat Karácsony előtt, december 17-re hirdettük meg a II. János Pál Pápa téren, közösségi eseményként. Hajléktalan emberekkel és érdeklődő lakosokkal készült papír angyalka díszeken üzeneteket küldhettek az arra járó, helybéliek a békés egymás mellett élés témájában. Cserebere ruhabörzét tartottunk 2024. március 20-án az Auróra közösségi terében, a programon rengetegen vettek részt, sokan hoztak ruhákat és többen keresgéltek is maguknak, gyermekeiknek. Városi sétát 2024 áprilisában szerveztünk, a program a Blaha Lujza téren indult, a résztvevők érdeklődve hallgatták a magyarországi hajléktalanság történetét, mindennapi problémáit.
Sportfoglalkozásokat hat alkalommal tartottunk az Alföldi utcában. Két alkalommal szemétszedési akciót hirdettünk a II. János Pál Pápa téren és a Teleki téren. Tapasztaltuk ezeken az alkalmakon is, és hiszünk benne, hogy mindenki a saját lehetőségeihez mérten képes tenni a fenntartható környezetért. A célcsoporttagok foglalkoztatása szintén nagyon népszerű programelem volt, ezen keresztül 33 főt tudtunk egyszerűsített foglalkoztatás keretében alkalmazni.
A projekt során összesen 126 főt értünk el. Fontosak voltak a bevonás során a hajléktalan személyek, akiknek a száma 65 fő volt. Az elért szakemberek száma 36 fő, míg résztvevő a civil lakosok száma 25 fő volt a projekt során.
Egyik fontos célkitűzésünk volt előmozdítani, erősíteni a társadalmi szolidaritást, és oldani az elszigetelődést és a sztereotípiákat. Közösségi programjaink tették lehetővé, hogy hajléktalan emberek és a lakosok kötetlenül beszélgethessenek, és közös emberi értékek mentén „találkozhassanak” egymással.
A projekt teljes egészében a Fővárosi Szociális Közalapítvány 10 millió forintos támogatásából valósult meg. A projektről közösségi média oldalunkon tudósítottunk folyamatosan.
A projekt eredményei céljaink szerint hosszú távon is fennmaradnak, beépülhetnek a közösség mindennapjaiba.
Fedél NÉPkül online 2024-ben is - megjelent!
* A TÁMOGATÁS AKTUÁLIS ÁLLÁSA FRISSÍTVE A CIKK ALATT! (2024.11.11. 11:20)
MI AZ A FEDÉL NÉPkül KAMPÁNY?
Jótékonysági gyűjtés, melynek célja az otthontalan emberek, és értük végzett munkánk támogatása.
2016 októberében a Népszabadság napilap szerkesztőségét felfüggesztették, „kilakoltatták” működésükből. Az egykori Szerkesztőség ezért akkor utoljára a Fedél Nélkül utcalapban jelent meg: ezzel emléket állított a napilapnak, egyúttal a lapot terjesztő otthontalan embereket megélhetéshez juttatta.
2024. október 17-én megjelent utcalapunk 788. száma - ebben a lap közepén befűzött mellékletet újra a Népszabadság napilap volt szerkesztőségének tagjai írták - idén „Hétvége – megmentő, fájdalmas hétvége" címmel.
HOGYAN KAPHATOM MEG A LAPOT?
Pontosan úgy, amint az előző években. Az utcalapot két hétig elsősorban a fővárosban és pár vidéki helyszínen lapárusainktól lehet megvásárolni. Egyúttal az emléklapszámot idén is elektronikus formában vagy postai úton is elérhetővé tettük.
Mindazoknak, akik a Menhely Alapítvány online bankkártyás felületén* egyszeri céladományt küldenek a 2024. október 24. és november 8. között, és a "Személyes üzenet/megjegyzés" rovatban az alábbiak egyikét feltüntetik, elküldjük az utcalap idei Népszabadság különkiadását. Az online küldést október 25-én, pénteken indítjuk először.
KÖZLEMÉNYKÉNT KÉRJÜK, MÁST NE ÍRJANAK, MINT AZ ALÁBBIAKAT:
- CSAK ONLINE KÉREM A LAPOT, EZÉRT EZT ÍROM*: Adomany Fedel Nelkul - NSZ - online
Ebben az esetben az adjukössze.hu felületén az adományozói adatoknál a PONTOS E-MAILCÍM megadása esetén pdf formátumban küldjük meg a lapot (digitális formában). Ebben az esetben az adomány általunk ajánlott alsó értéke 1000 forint.
- POSTÁN KÉREM A LAPOT, EZÉRT EZT ÍROM*: Adomany Fedel Nelkul - NSZ - posta
Kérjük, ne írjon egyebet, csak adományozói adatai megadásakor egy pontos e-mailcímet. E közlemény esetén visszajelző e-mailünkben kérünk majd pontos nevet és címet, ill. darabszámot a postázáshoz - kérjük, figyeljék levelezésüket!
A nyomtatott lap küldésére vonatkozó kérést csak a készlet (400 példány) erejéig áll módunkban teljesíteni. Postázásra november 11-ig heti 2 hétköznapon kerül sor.
Egy adományozó legfeljebb 3 nyomtatott lapot igényelhet. Ebben az esetben a kért és ajánlott adomány alsó értéke (mely tartalmazza a postaköltségre szóló támogatást is): egy példány esetén 1000 forint, két példány esetén 1500 forint, három példány esetén 2000 forint (ez tartalmazza a postaköltségre szóló támogatást is). Az 5000 forint feletti támogatások esetében egy további korábban megjelent lapszámunkat is elküldjük Önnek.
HOGYAN KÜLDHETEM EL A TÁMOGATÁSOMAT?
Az online, bankkártyás fizetésként működő adományozási felületünket itt találja (internet és online vásárlásra alkalmas bankkártya szükséges a használatához.)
Az adjukössze.hu oldalt a NIOK Alapítvány működteti. Ezen az oldalon sok másik jótékony munkát végző szervezet gyűjtőkampányáról olvashat a jóvoltukból.
MIT VÁRHATOK, HA ELKÜLDTEM A TÁMOGATÁST?
Az adományozásra igyekszünk 24 órán belül válaszolni. Kérjük, hogy válaszlevelünket keressék az egyéb/promóció/spam mappákban is!
Személyes adatait csak a küldés és az adományozás lebonyolítására használjuk, harmadik félnek nem adjuk át, az adatvédelmi jogszabályoknak megfelelően. Az adományozásról hivatalos adókedvezményre jogosító igazolást csak társasági adózók számára adhatunk ki.
Minden beérkező adományt idén is teljes egészében utcalapunk, a Fedél Nélkül céljaira és munkájára fordítjuk. (Hajléktalan emberek ellátására, művészeti pályázatuk díjazására, műveik kiadására/terjesztésére, megélhetésük támogatására, munkánk járulékos költségeire és a postai küldés költségeire.)
Az elmúlt évi lakossági adományok felhasználásáról itt írtunk. >>>
Köszönjük támogatását és a tudnivalók tudomásul vételét!
A kampánnyal kapcsolatos kérését, kérdését itt fogadjuk:
Egyúttal nagyon köszönjük a Népszabadság egykori szerkesztőségének kitartó segítő szándékát, színvonalas munkáját!
Menhely Alapítvány,
Fedél Nélkül szerkesztőség
„Mindenkinek legyen otthona!”
NAGYON KÖSZÖNJÜK A NAGYLELKŰ TÁMOGATÁST MINDEN ADOMÁNYOZÓNKNAK!
A 2024. november 11., hétfőn 11:20-ig beérkezett minden támogatásra e-mailben reagáltunk (a postai küldést kérőknek is)! AKI NEM KAPOTT VOLNA E-MAILT/KÜLDEMÉNYT, KÉRJÜK, JELEZZE AZT nekünk a _levelezes kukac menhely pont hu_ e-mailcímen!
A Menhely Alapítvány Fedél Nélkül munkája javára eddig összegyűlt 516.140 forintot a fent megjelölt célokra használjuk fel.
Nagyon hálásak vagyunk a fedél nélkül élők iránt tanúsított szolidaritásukért! Köszönjük!
"Úton" az otthon felé: folytatódik a Menhely Alapítvány lakhatási programja
Közlemény
A Menhely Alapítvány folytatja “Úton” önálló lakhatást segítő programját, amely a következő közel másfél év alatt 22 budapesti háztartásnak nyújt támogatást háztartásoknak a hajléktalanságból kivezető úton vagy lakásuk megtartásában. A program keretében Erzsébetvárosban két önkormányzati lakás is várja, hogy újra otthonává váljon rászoruló családoknak, pároknak vagy egyéneknek.
A Menhely Alapítvány nagy örömmel jelenti be, hogy folytatja “Úton” programját, amely egyedülálló támogatási lehetőséget kínál most több mint húsz budapesti háztartás számára. A program célja, hogy az érintett egyének, családok és párok esélyt kapjanak a biztos lakhatásra, segítve őket a hajléktalanságból való kilábalásban vagy otthonuk megtartásában. A résztvevők 2024. július 1-jétől jelentkezhetnek a programra, mely 2026. március 31-ig tart.
A Menhely Alapítvány évtizedes szakmai tapasztalattal dolgozó szociális munkásai egyéni igényekre szabott mentorálással állnak a programhoz segítségért fordulók rendelkezésére. Az álláskereséstől az adósságkezelésen át, a készségfejlesztésig minden szükséges támogatást megadnak, hogy a programban részt vevők új életet kezdhessenek. Erzsébetváros jóvoltából két önkormányzati lakás is várja új lakóit, ahol a szükséges felújítások után egy-egy háztartás találhat majd otthonra.
A projekt célja nemcsak a hajléktalanság csökkentése, hanem a megelőzés is: azon személyek támogatása, akik korábban már megtapasztalták a hajléktalanságot és önálló lakhatási helyzetük ismét veszélybe került. „Ezek az emberek rengeteget tesznek azért, hogy ne legyenek hajléktalanok, és az akaraterejük engem is inspirál” – mondta Fialla Marianna, a Menhely Alapítvány munkatársa, a program szakmai vezetője.
A program Budapest Főváros Önkormányzatának támogatásával és a Fővárosi Szociális Közalapítvány (FSZKA) segítségével valósul meg. A pályázati program témája: a lakhatási válsághelyzet kezelése. A nyertes pályázat címe: "Úton önálló lakhatást segítő program". A kétéves támogatás összege: 37 083 603 Ft. A projekttel kapcsolatos bővebb információk a www.menhely.hu oldalon érhetők el.
További információ kérhető:
Fialla Marianna: * telefon: +36205028440
Lélek-emelő program: mentális támogatás nehéz sorsú nők számára
A Menhely Alapítvány Lélek-emelő programja egy hiánypótló kezdeményezés, mely pszichológiai tanácsadást és csoportfoglalkozásokat nyújt lakhatási szegénységben élő, hajléktalan nők számára önkéntes pszichológusok és mentálhigiénés szakemberek bevonásával. A gyakran többszörösen traumatizált nőknek személyre szabott támogatásra lenne szükségük. Erre sajnos a szociális ellátórendszer megfelelő kapacitás híján csak elvétve képes, így a gyógyulás és a stabilabb életvitel lehetősége is elérhetetlen marad sokak számára.
Lélek-emelő programunk célja, hogy olyan biztonságos környezetet teremtsen a nők számára, ahol gyógyulhatnak, fejlődhetnek, és a hosszú távú életviteli lehetőségeik is bővülhetnek. A program egyéni segítő beszélgetésekből és női csoportfoglalkozásokból áll. A program egyik különleges része a "Női Napok", melyek során nemcsak a külső megjelenés, hanem a résztvevők érzelmi és fizikai feltöltődése is középpontba kerül. Önkéntes fodrászok, sminkesek, manikűrösök és masszőrök segítik a résztvevőket abban, hogy a mindennapi nehézségek között is egy pillanatra megpihenhessenek, és saját magukra koncentrálhassanak.
A csoportfoglalkozások keretében a résztvevők azt tapasztalják meg, hogy van egy hely, ahol biztonságosan beszélhetnek érzéseikről, örömeikről, fájdalmaikról. Ez a bizalmi légkör lehetővé teszi, hogy feldolgozzák a múltbeli traumáikat, és elinduljanak a lelki gyógyulás hosszú útján. Az egyik csoport résztvevői például egy éjjeli menedékhelyen élő nők voltak, akik kezdetben vonakodtak a részvételtől, de végül egymást támogató közösséget alakítottak ki, ami a mindennapokban is működött.
A program nemcsak a résztvevő nők életében hozott jelentős változást, hanem az önkéntes szakemberek számára is értékes tapasztalatokat nyújtott. A projekt lehetőséget adott számukra, hogy az egyetemi ismereteiket a gyakorlatba ültessék, és kialakítsák segítői identitásukat.
A Lélek-emelő program legfontosabb eredménye az, hogy a résztvevők mentális egészségüket fejleszthették, és biztonságos, elfogadó környezetben bővíthették szociális készségeiket.
A program keretében kisfilmet készítettünk a témára felhívásként, valamint szakmai délutánt is szerveztünk a szociális segítségnyújtás területén dolgozó kollégáknak.
Programunk e második, nagyon fontos éve a dm Kft. Test.Lélek.Közösség programjának támogatásával valósulhatott meg.